Adam Ve Koyunları

Bu yaşanmış bir hikayedir:

Vaktiyle bir kaç koyunundan başka serveti olmayan bir adam vardı. Şehrin kenar semtlerinden birinde otururdu. Varoşların özelliğidir ki ne tam anlamıyla şehirdirler, ne de köy… Gece kondu olsun olmasın basit inşa edilmiş evlerin, genelde küçük mütevazi bahçelerin bulunduğu bir mahallede insanlar hep birbirini tanır. Çocuklar akşama kadar sokakta oynar. Bazen kadınlar kapı önlerinde sohbet ederler. Burası iş bulmak umuduyla köyünden kim bilir ne zaman ayrılmış, fakat şehre de tam alışamamış ne tam anlamıyla köylü, ne de şehirli insanların oturduğu, işsiz, kimi geçici işlerde çalışan, okumayan tembel delikanlıların, çeyiz yapma ve iyi koca bulma derdinde olan genç kızların yaşadığı, çoğu fabrikalarda çalışan adamların akşamları yorgun eve gelip çoluk çocuğu azarladığı, kadınların da sürekli hallerinden şikayet ettiği mahallelerden biriydi.

Koyunların sahibi her sabah olduğu gibi bir sabah yine koyunlarını otlatmaya çıkarmıştı. Bahar yağmurları otları epey uzatmıştı yol kenarlarında. Bahçelerden de yeşillikler fışkırıyordu. Adamcağız bir sokağın kenarından dönerken kendi kendine: ” İnşallah bizimki yine pencerede değildir” diye söylendi. Bahsettiği kişi elma ve erik ağaçlarının bulunduğu, iki katlı bir evin ikinci katında oturan yaşlı bir adamdı. Ne zaman onun evinin önünden geçse bağırır: ”Bana bak koyunlarını götür başka yerde otlasınlar be! Yeter artık her gün her gün.” Yine aynı şey oldu. Adamcağız tam onun evinin önünden geçiyordu ki huysuz yaşlı adam her zamanki gibi pencereyi açtı ve keskin sesiyle bağırmaya başladı. Hem sokakta oynayan çocukları da korkutuyordu. Karşılık vermedi koyunları olan adam. Her zamanki gibi sabretti.

Gidecek, koyunlarını götürecek doğru dürüst açıklık bir yer de yoktu açıkçası. Köy yeri değildi ne de olsa. Hem bu sokaktan kanal geçiyordu. Hayvanlar için daha çok yeşillik bulunuyordu kanalın kenarlarında. Kimseye zarar vermeden sessiz sedasız hayvanları bir süre oyalayıp kendi küçük iki göz evine geri dönecekti nolacak? Fakat yaşlı, huysuz adam inadından bir gram dönmez ve onu koyunlarıyla, hatta koyunları yanında olmaksızın görse bile her seferinde mahalleden kovalardı. Oysa mahallede mütedeyyin, her daim camide namaz kılan, oruçlarını hiç bırakmayan ”Hacı Amca” olarak tanınırdı. Koyunları olan adam sadece bir defasında: ”Merhamet nerede Hacı Amca? Yolculuğa mı çıktı? Camide hocalar hiç merhametten bahsetmedi mi sana?” diye usulca, diklenmeden cevap vermişti. Hep muhatap olmadan, sessizce gitmeyi tercih ederdi.

Bu şekilde geçip gidiyordu işte zaman. Herkesin kendine göre sıkıntısı, derdi vardı şu yalan dünyada. Kimseninki kimseye benzemiyordu. Koyunlarını otlamaya götüren adam azarı işitse de yılmıyor, hemen her gün o sokaktan geçiyordu. Hayvanları iyi beslemeli ki Kurban Bayramında yüksek fiyata satabilsin. Böylelikle eline de üç beş kuruş geçsin. Hem çocukların okul masrafları çıksın, hem de alacaklılara borcunu ödesin. Fakat son zamanlarda dikkatini çeken bir şey vardı ki şu yaşlı ve huysuz Hacı Amca ne zamandır pencerede görünmüyordu. Merak etti ve mahalledeki çocuklara sordu. ”Sen duymadın mı? Hacı Amca felç geçirdi. Şimdi ne konuşabiliyor, ne de yürüyebiliyor. Hastaneden dün geldi. Öylece otururmuş sessizce. Annem dün ziyaretine gitmişti.” Bunu duyan koyunların sahibi bir anda şaşırdı. ”Vay be! Demek Hacı Amca artık konuşamıyor. Hey yalan dünya kimseye yar olamadın.”

Bir kaç gün sonra yine Hacı Amcanın evinin önünden geçiyordu. Kaldırıp başını baktı ki onu gördü. Pencere kenarında öylece oturuyor. Hiç sesi çıkmıyordu şimdi. Sadece bakıyordu. Aşağıdaki adam koyunlarını şöyle bir itekledi dağılmamaları için. Ve haykırdı yaşlı adama: ”Hadi şimdi de bağırsana! Niye kovalamıyorsun beni? Yine de üzüldüm haline. Geçmiş olsun Hacı Amca. Diyeceğim o ki var mı bir ihtiyacın?”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s