Günlük-2-

Bu Ramazan buruk geçiyor iftarlar. Herkes görünürde iftarın sevinciyle gülümsemeye gayret etse de içimizde bir sızı var. Aklımızdan, gönlümüzden uzaktakilerin, masumların iftarları, hasretle yaralı yüreklerin iftar sofraları geçiyor. Ne kadar çabalasak da huzurlu değiliz. Bilmiyoruz bu burukluk ne zamana kadar sürer. Her birine sessizce selam ve dua yolluyoruz.

Bu Ramazan hep yağmurluydu. Ağaçlar, çiçekler, otlar coştu yol kenarlarında, parklarda. Yemyeşil oldu. Gök ehli de ağlıyor hüzünlü dünyanın haline, biliyorum. Melekler çaresiz ağızlardan edilen dualara eşlik etmek için, ağlayan gözlerin yaşını silmek ve o mahzun yüzleri okşamak için yeryüzüne iniyor. Her birimizin teselli edici sözlere, ferahlatıcı nefeslere ihtiyacımız var.

Bayramın gelmesini eskiden beri pek istemezdim zaten. Yani çekinirim bayramlardan. Şimdilerde ise kendi kabuğumuzda yaşamaya, dertlerimizi içimize sindirmeye öyle alıştık ki, dost ve akrabalarla oturup hem hal olacak, onlarla konuşacak halimiz yok. Bitecekse böyle bitsin hayat. Sessizce geçip gitsin. Son nefesimizi verdiğimizi duysunlar, uzaktan birer fatiha okusunlar yeter. Kimseler görmesin bizi. Başka bir şey istemiyorum. Artık hiç kimse ve hiç bir şeyden beklentimiz kalmadı. Yakın zaman için küçük planlar yapmaya ve bireysel takılmaya alıştık. Ruhumu ferahlatan, birazcık hayata bağlayan tek şey sevgili çocuklarım. Bir de okumak… Hayatımızı ve ruhumuzu renklendiren en güzel, en sadık, bizi yarı yolda bırakmayan şeylerden biri…

Bu gün fazla uzatmayacağım. Fazlasıyla sakin ve yavaşlayan hayatımızın günlüğünü yazarken daha neyle doldurabilirim satırları? Bakalım yarın veya yarından sonraki günler yazabilecek miyim? Hiç bir şeyden emin değilim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s