Küçük Bir Kalp-1- (bir hikaye)

indir

Köyün uçsuz bucaksız tarlalarında ekinler akşamın esintileriyle bir o yana, bir bu yana tatlı tatlı esiyor şimdi. Bazen rüzgâr çok sert eser buralarda. Yağmur da aniden bastırır. Herkes kaçışır o an. Herkes bir çatının, bir ağacın altına gizlenir. Burada toprak hep ilgi ister, hep açtır sanki. Verim alabilmek için toprağı sürekli işlemek gerekir. Emek veresin ki alasın. Onunla iyi geçinmek, onu hoş tutmak, ihtiyaçlarını gidermek gerekir. Çok çalışmak, her sabah gün doğmadan kalkıp yola düzülmek sabahın köründen akşamın alaca karanlığı bastırana değin çoluk çocuğun rızkı peşinde koşmak… Bütün anaların, babaların derdi hep budur buralarda. Çünkü kimsenin babadan kalma malları, uçsuz bucaksız toprakları, çok paraları, güzel, rahat evleri yoktur. Alın terinin toprağa düşmesi gerekir. Ne güzeldir helalinden kazanmak. Gece olunca da huzur içinde uyumak.

Yine akşam uğramıştı Anadolu’nun bu bozkır yaylasına. Akşamın serinliğinde salınıyordu kavakların dalları bir o yana, bir bu yana. Akşama kadar toprakla haşır neşir analar, babalar evin yolunu tutmuştu yine. Toprak onları yorarken, onlar da toprağı yormuştu. Şimdi bir güzel dinlenme vaktiydi.

Tarladan yorgun geldi evin reisi ve sözü geçen tek bireyi. O gün eve erkekten biraz daha erken gelen anne mutfakta yemekleri yetiştirmekle meşguldü. Hacer ise bir yandan annesinin direktifleri doğrultusunda sofrayı kuruyor, bir yandan da diline doladığı şarkıyı mırıldanıyordu. Yağmurlar bereketliydi bu yıl. İyi ürün alacakları konusunda umutluydular. Hacer’in oğlan kardeşi Mustafa sokakta top çeviriyordu arkadaşlarıyla. Hacer bir ara balkona çıktı. Çok sevdiği kedisi Minik köşedeki kutunun içinde uyuyordu yumuşacık minderinin üzerinde. Yemekten önce mutlaka onun karnını doyurmalıydı. Minik’i hem okşadı, hem de yemeğini koydu önüne.

Hacer ortaokulu bitiriyordu bu yıl. Liseye gitmek için kasabaya gitmek gerekiyordu her gün. Şimdiye kadar bu konuda babasıyla konuşmasa da onu okutacağından umutlu olduğu için hiç konuşmamıştı daha babası ve annesiyle. Nasıl olsa zamanı gelecekti okuldan bahsetmenin de.

Yemeklerini sessiz sedasız yerken baba birden ‘Hazırlanın,’ dedi çocuklara, ‘Halanıza gidiyoruz bu akşam.’ Anne yorgun olduklarını söylese de gidilmesi gerektiğini kasabadan bir akrabalarının geldiğini söyledi. ‘Biz gelmesek baba. Siz ikiniz gidin annemle. Olmaz mı?’ ‘Olmaz kızım. Sizin de gelmeniz lazım. Ali Amcalar yakın akraba, ayıp olur.’ Hacer düşündü biraz. Türkçe öğretmeninin söylediği kompozisyonu yazmayı planlamıştı. ‘Neyse,’ dedi içinden, ‘gelince yazarım ben de. Birazcık geç yatıveririm.’images

Giyinirlerken annesi yavaşça sordu babasına neden bunca zaman sonra Ali Amcaların köye geldiğini. Babası önce hemen anlatmak istemedi. Fakat nasıl olsa öğrenecekti hanım eninde sonunda. Ali Amcanın büyük şehirde bir yeğeni varmış. Bir fabrikada çalışıyormuş. Şefmiş orada. İyi de kazanıyormuş. Hem evi, arabası da varmış çocuğun. Şehirdeki kızlara güven olmazmış. Anası babası onu köyden temiz bir aile kızıyla evermek istiyorlarmış. İşte böyle. Bizim kız aklına gelmiş amcanın. Neden olmasın diye düşündüm ben de. Belki kızın da hoşuna gider. Oğlanın anne babası da gelecek. Söyle de güzel giyinsin bizim kız. Belki olur bu iş. Kadın ne diyeceğini şaşırdı. Hacer henüz 15 yaşında. Okumak istiyor. Her gün kitap okumaktan vaktinde yatmıyor bile. Öğretmenleri de çok seviyor onu. Çok erken değil mi? Hayır değil. Benim okutacak halim yok. Nasıl olur? Ben kızıma kıyamam. Daha 15 yaşında. Çok konuşma. Okusa da okumasa da gideceği koca değil mi? Ne olacak sanki? Hem iyi bir aile…  (devam edecek)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s