Bir Hastalık: Önyargı

2156854-onyargi

Toplum olarak ne kadar önyargılıyız, ne kadar peşin hükümlüyüz. Dışarıdan gördüğümüz kadarıyla insanlar, olaylar hakkında hemen yorum yapabiliyoruz. Belki düşündüğümüz gibi değildir, nasıl emin olabiliyoruz?

Aylardır görüşmediğim insanlar hakkımda olmayacak teoriler üretmiş. Güya ben şöyle yapmışım, böyle yapmışım… Neyse ayrıntılar önemli değil. Uyduruk senaryolar yazmakta üstümüze yok doğrusu. Duyunca tövbe tövbe dedim kendi kendime. Çok şaşırdım.

Halbuki bizim kültürümüzde böyle miydi? Sevmek, yardımlaşmak, ön yargılı olmamak, yani su-i zan etmemek, dinlemesini bilmek yeri geldiğinde, hep kendin konuşmaya çalışmamak, konuşurken gözlerinin içine bakmak ve bunları yapmakta gecikmemek… Yalnızlığı paylaşmak, arayıp sormak. Bu dünyaya paylaşmaya gelmedik mi?

İnsanlar birbirini kınamadan, o hakkı kendinde görmeden önce tarafsız ve hatta iyi niyetle bakmalı değil miydi? Her insanın olumsuz yönlerinin yanı sıra, olumlu ve takdir edilecek yönlerinin görülmeye çalışılmasının, öne çıkarılmasının daha iyi olduğu bilinmiyor muydu? Senin gibi düşünmeyen bir insanı hemen acımasızca eleştirmek mi gerekliydi? Kızmadan, yargılamadan hareket etmek daha güzel değil miydi? Bu günlerde her şeyden çok hoşgörülü olmaya ihtiyacımız var.

Çoğu şey biliniyor. Ama maalesef uygulamaya gelince olmuyor. Bu kadar kısa hayatı nasıl da ziyan ediyoruz. Gerçekten yazık ediyoruz bu hayat nimetine.

Bir keresinde bir gazetede gördüğüm bir resim beni çok etkilemişti: Küçük bir bebek… Doğduktan sonra sokağa atılmış. Yani onu doğuran annesi ondan kurtulmak istemiş. Sokakta bir köpek buluyor onu, ya da bir kedi. Tam olarak hatırlamıyorum, çok zaman geçti. Hayvan küçük bebeğe sarılıyor, onu koynuna alıyor. Bir kaç saat ısıtıyor ve bebeğin soğuktan ölmemesini sağlıyor. İnsanlar onları sokağın kuytu bir yerinde sarılıp yatmış olarak buluyorlar. Hiç bir şeyden haberi olmayan masum yavru da bu şekilde kurtuluyor.

Bazen hayvanlardan öğreneceğimiz çok şey olabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s