Yine Okumak

cocuk-kitaplari-yayinevleri-kurtardi-4579862_o

Evet yine okumak…

Hayatın anlam kazanması için okumak lazım. Ama okuduklarını kalben de okumak önemli olan. Yoksa bilgi kirliliğinden başka bir şey değil. Nasıl vücudun gıdası ekmek, su vs.dir, ruhun, aklın, kalbin de gıdası okumak, hem lüzumlu şeyler okumak gerek. ‘Kitap ruhun ilacıdır.'(Japon Atasözü) İnsanlar arasındaki problemlerin çoğu okumamaktan, ya da okuduğunu ruhuna sindirememekten, belki de gereksiz şeyler okuyup hem aklını, hem de maneviyatını kirletmekten kaynaklanıyor.

Maalesef okuma alışkanlığımız çok zayıf. Bu işi sosyal medyadaki mesajları, paylaşımları okumaya indirgeyen, gazete haberlerine şöyle bir göz gezdirmekle yetinen, başka da bir şey okuma ihtiyacı hissetmeyen bir toplumuz. Sonuç ise ortada. Birbirini anlamayan, bencillikte ilk sırada, çocuklarına, gençlerine  nasıl yaklaşacağını bilmeyen, her fırsatta tartışan, dedikoducu, hep kolaya kaçan insan topluluğu… Hayatında insan hatalar yapmaması veya hatalarını en aza indirmesi için okuması, ruhunu beslemesi gerek. Belki okumak olumsuzlukları düzeltmek için tek çözüm değil. Ama Allah’tan ilk inen ayetin bile bizlere ‘Oku! Yaradan Rabbinin adıyla oku!’ diye hitap etmesi okumanın ne kadar değerli bir uğraşı olduğunu telkin etmiyor mu?

Okumayı bence ciddi bir iş olarak algılamak lazım. Öncelikle uygun bir ortam hazırlamak, zamanını boşa harcamamak, aile içinde de okuma saati oluşturmaya gayret etmek. Kitap almak için her zaman imkanımız yoksa da kütüphanelere gidip ödünç kitap alma alışkanlığını da kazanmak iyi olur. Eline kitabı almak, onu koklamak, sayfaların arasında kaybolmak… İnsan bunun tadına bir varabilse başka bir şey yapmak istemez. Hayatını kitap yazmaya adamış yazarların hayatları hakkında bilgi edinmek, onları yerine göre örnek almak… Yani azim ve gayret etmeyi öğrenmek için.

Eğer okuyamıyorsa, vakit bulamıyorsa bir insan hayati bir sebebi olması gerekir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s